• osmanlıyı ingilizler yıkmıştır

  1.
  düşünme kabiliyeti olanların anlayabileceği bir durumdur. saltanatı ve hilafeti kaldırılarak Osmanlının yıkıldığını sanmak saçmalıktır. Çanakkale cephesinde verilen yüzbinlerce şehide rağmen Çanakkale geçilmiştir. geçilmemiştir diyenler bana istanbul \'un nasıl ve nerden işgal edildiğini açıklasın. gazi direnişle savaşı uzattı ve savaş esnasında ingilizler\'in Anadolu\' yu işgal etmesini engelledi ama işin siyasi yönünde savaş ateşkesle kaybedildi. ateşkes sonrasında başkent istanbul işgal edildi. başkenti işgal edilen bir ülkenin yıkılması normaldir. diyeceksiniz hilafet ve saltanata dokunmadılar. evet dokunmadılar ama kapalı kapılar ardında siyasiler kendi koltuklarını düşündüler. kendi siyasi ve saltanat kaygılarını gidermek adına yapılan pazarlıklar devletin halkın gözündeki itibarını ve meşruiyetini kaybetmesine neden oldu. zira Anadolu\'da kurulan bölgesel direniş derneklerinin kurulması istanbul \'dan ümidin kesilmesi ile açıklanabilir. eğer bu bölgesel dernekler kendi başına başarılı olsalardı Türkiye \'de minik devletçikler var olacaktı. veyahut başarısız olsalardı Anadolu uzun yıllar işgal altında kalacaktı. sonra çekileceklerdi elbet. ama çekilirken ırak gibi olacaktı halimiz. Atatürk bu senaryoları gördü ve merkezi bir direnişi organize etti.
  Çanakkale cephesinde ingilizler, 200.000 kayıp vermiştir. çoğu anzaktı bunların. ingilizler; bu sefer de kendilerinin gerçekleştiremediğini, daha çok Yunanlı\'lar sayesinde başarmaya çalışmıştır. ingilizlerle cephe savaşımız yoktur ama asıl onlarla savaştık biz. savaş kazanılınca da meşruiyetini kaybeden hanedanın tasfiyesi söz konusu oldu. zira iki başlı devlet olmazdı ingilizler iki tarafı da masaya çağırıp istediklerini kabul ettirmenin yollarını arıyorlardı. kelle koltukta savaşı kazananlar meşruiyetini kaybeden bir aileyi yurtdışına kötü olaylar yaşanmadan çıkarmıştır. bu da en az zararla atlatılmıştır. sonrasında miras devralınmıştır. alınan miras halka verilmeye çalışılmıştır. ama halk bunun şuan bile farkında değil.
  1 ... haham hatip magduru
 • yazarların şu an dinlediği şarkılar

  15930.
  sonne-rammstein.
  1 ... haham hatip magduru
 • 5 sene sonraki lalenize söylemek istedikleriniz

  1.
  lale devri çocuklarıyız biz zamanımız geçmiş. ama olsun, soğanımız kalmış üzülme.
  ... haham hatip magduru
 • yazarların şu an dinlediği şarkılar

  15909.
  paradise-coldplay.
  1 ... haham hatip magduru
 • benim türkan şoray bacıma kanun koydular

  1.
  başbakan beyanı değil benim beyanım. bu kanunu çıkaran rüçhan adlı\'yı kınıyorum. eğer özür gerekiyorsa rüçhan adlı adına özür diliyorum mağdur türkan Şoray bacımdan ve yeşilçamdan.
  ... haham hatip magduru
 • ıssız adaya düşünce yanınıza alacağınız üç şeyh

  1.
  favori şeyhlerinizi alt alta, üst üste, yana yazabilirsiniz. yazması sizin hayal gücünüze kalmış gençler. adamda şeylik olmasın şeylik olsun diyorsanız yazın hemen.
  1 ... haham hatip magduru
 • kadın kadınının kurdudur

  1.
  her geçen gün daha da iyi anladığım durum.
  ... haham hatip magduru
 • yalaka öğrencininin büyüyünce öğretmen olması

  1.
  nesilden nesile yalakalığın devrolmasına neden olabilir. hele bir de ilkokul öğretmeni olmuşsa çok fena. geçen gün ilkokuldan tanıdığım çalışkan gözüküp ama çalışkanlığını yalakalığına (yalaka olarak nam salmıştı o vakitler sınıfta) ve maddi olanaklarına borçlu olan, uzun zaman görmediğim birisinin ilkokul öğretmeni olduğunu duyunca bu başlığı açasım geldi. taşrada öğretmenliğe başlamış. zaten taşrada halen eğitim içler acısı. bir de yalakalık geçmişi olan birisi eklenince eğitim kadrolarına çok fena.

  not: söz konusu olan yalaka öğretmenle çocuklukta ilk, orta, lise birlikte okunulmuştur. bir meslek gurubuna yönelik saldırı söz konusu değildir.
  -1 ... haham hatip magduru
 • türk sinemasının son yıllardaki hali

  2.
  Türk sineması diye bir kavram yoktur. Türkiye' de çekilmiş, Türk yönetmenlerin çektiği dili Türkçe olan filmler vardır. Türkiye'de film çekiliyor olması ülkemizin kendine has bir sinema anlayışı olduğu anlamına gelmemektedir. maalesef ülkemizde Yeşilçam'ın üretim mantığının değişik versiyonu olan ticari sinema ve bireysel sinemacılar vardır. ticari fimler elbette para için yapılır, gişe ön plandadır. ticari sinemanın üretim mantığını anlıyorum ve üretenin kendi tercihidir diyorum. asıl sorun bireysel sinemacılardan bir kaçının Avrupa mantığı ile filmler yapıp, meseleleri onların ağız tatlarına göre göre servis etmesidir. mesela ''gözlüklü bilge bir adam'' çıkmış ''Anadolu güzellemeleri'' çekmektedir. festivallerde jüriler bunu yiyor ve de karşılık palmiye oluyor. insanını tanımayan bu tip yönetmenlere Türkiye'de gişe gülmese de yurtdışından ödüller ve satıştan iyi para kazanırlar. yani onlar da para için yaparlar aslında sinemayı. Türkiye'de türk sinemasından bahsetmek istiyorsak ticari sinemadan bireysel sinemacılara uzanan bu yelpazenin altının doldurulması lazımdır. bu da film üretim mantığı ile ödül mantığının sağlıklı ve ahlaki bazı koşullarının sağlanmasıyla mümkündür. yineliyorum: son yıllardaki hal ile Yeşilçam mantığı aynı. hiçbir zaman iyiye gidiş olmadı. bazı sağlam duran bireysel sinemacıların filmleri vardır sadece.
  Yeşilçam'da üç yönetmen vardır yer yer sağlam filmler çeken. bunlar: ömer lütfi akad, yılmaz güney ve metin erksan'dır. hatta erksan, 70'lerde ben filmlerimi kendim için çekerim dediği vakit, kıyamet kopmuştu. eğer erksan, şimdi doğmuş olsaydı, çok büyük bir yönetmen olurdu dünyada kanımca. günümüz sinemasında ise bir tane ama sadece bir tane ayağı sağlam yere basan yönetmen vardır. o da zeki demirkubuz' dur. gişe, beğenilme veya ödül kaygısıyla film yapmadı şuana kadar. benim temennim bundan sonra da bildiği ve istediği gibi filmler çekmesi yönünde.

  sözün özü türk sineması yoktur, böyle giderse de olmayacaktır!
  ... haham hatip magduru
 • bekiroğlu lokantası

  5.
  kapanmıştır. neden kapandığını da öğrenebilmiş değilim.
  ... haham hatip magduru
 • rize denince akla ilk gelenler

  210.
  unutmak isteğim gündemdeki ünlü bir sürü isim. kıymeti bilinmeyen doğal güzellikler.
  ... haham hatip magduru
 • margarita terekhova

  1.
  Sovyet Rusya'da doğmuş kadın oyuncu. tarkovski' nin zerkalo adlı filminde oynamıştır. çok az filmde oynamış ancak zerkalo filmindeki etkileyici oyunculuğu ile hafızamızda yer etmiştir. tarkovski'nin filmlerindeki en etkilyeci kadın karakteri canlandırmak ona nasip olmuştur.
  1 ... haham hatip magduru
 • zeki demirkubuz abartılmış bir balondur

  3.
  laf olsun diye yapılmış bir tespittir. balon olsaydı hızlı yükselirdi. yurtdışında hızlı yükselmiş helyum gazlı yönetmenlerimiz mevcuttur. palmiye almışlarına da rastlanmıştır. lakin demirkubuz böyle değildir. ödüllerle, gişe ile büyümemiştir.
  ... haham hatip magduru
 • luis bunuel

  24.
  en büyük yönetmen kanımca. Hollywood bile bu adamı yer yer taklit etmiştir ve etmektedir. hatta Tarkovski bile bu adamdan etkilenmiştir.
  ... haham hatip magduru
 • yeni şeyler getiriyorum